Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացի շուրջ։
Ես նախընտրում եմ, որ ինձ մեղադրեն չափազանց ակտիվ գործունեության, այլ ոչ թե անգործության համար:
Ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ:
Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության ապահովման ուղղությամբ հետևողական ջանքերը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։
Եվրոպական խորհրդի նախագահը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ նպաստելու տարածաշրջանում երկխոսությանն ու խաղաղությանը։
Դա անդամ երկրների իրավասությունն է, նրանք պետք է որոշեն, թե ինչ և որքան մատակարարել»,- ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը շատ է ցանկանում, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդները կրկին գան Բրյուսել։
Դիվանագետն անդրադարձել է այն աշխատանքներին, որ, ըստ Վաշինգտոնի, կողմերը գրանցել են վերջին ամիսների շփումների արդյունքում:
Շառլ Միշելն իր հերթին ընդգծել է, որ Եվրամիությունը կշարունակի ջանքերը Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանը վերաբերող հարցերի:
Եթե Ադրբեջանը դիմի որոշակի ռազմական գործողությունների Արցախում, ապա կնշանակի՝ համաձայնություններ է ստացել է:
Բաքվի բռնապետը կրկին հիշատակել է երևակայական «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին, ասել, որ Հայաստանն ի վիճակի չէ արգելափակել դրա վերաբերյալ իր պահանջը։
Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հետագա համագործակցության զարգացման շուրջ:
Այն կօգնի վստահության ձևավորմանը և թույլ կտա ԵՄ-ին ավելի լավ աջակցել սահմանային հանձնաժողովներին, որոնք շուտով կհանդիպեն Բրյուսելում։
Վերջինիս խոսքով՝ հանդիպումից կարելի է քաղել մեկ պտուղ, այն է՝ սահմանի վրա եվրոպական դիտորդների տեղակայումը:
«Քննարկվել են կայուն ապաէսկալացիայի և խաղաղության աշխուժացման ջանքերը, որոնց ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել»,- գրել է Միշելը՝ հրապարակելով նաև հանդիպման արդյունքներով կազմված հայտարարության տեքստը:
Այս առաքելության նպատակն է վստահություն ձևավորել և զեկույցների միջոցով նպաստել սահմանային հանձնաժողովների գործունեությանը:
Ադրբեջանը համաձայնել է համագործակցել ԵՄ քաղաքացիական առաքելության հետ, որը կլինի սահմանի երկայնքով։
Մենք պայմանավորվել ենք ընթրիքից հետո նորից հանդիպել բոլորով: Խաղաղության գործընթացն արդեն խթան է ստացել։
Տեղի է ունենում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը:
Պրահայում տեղի է ունենում Փաշինյան-Միշել-Մակրոն-Ալիև քառակողմ հանդիպումը:
Նյու Յորքում Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո այսօր Պրահայում հանդիպեցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Եվրամիության Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ։
Պետքարտուղարը կոչ է արել կողմերին կրկին հանդիպել մինչև ամսվա վերջ:
Եվրոպական խորհրդի նախագահը վերահաստատել է պատրաստակամությունը՝ նպաստելու երկխոսությանն ու խաղաղությանը:
Քննարկվել են իրավիճակի կարգավորմանը վերաբերող տարբեր հարցեր:
Փաշինյանը Միշելին պատմել է Ադրբեջանի ագրեսիայի մասին
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը ողջունել է 5 հայ ռազմագերիների վերադարձը։
Այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովը՝ նշելով, որ ռազմագերիներին հանձնելու գործընթացն իրականացվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին: